Σάββατο 20 Αυγούστου 2011

ΙΑΠΩΝΙΑ: Μάλλον χάντμπολ έπαιξαν παρά ποδόσφαιρο

Σήμερα το πρωί (απόγευμα στην Ιαπωνία) δύο ποδοσφαιρικές ομάδες Ιαπωνίες αγωνίστηκαν μεταξύ τους στο πλαίσιο της τρέχουσας αγωνιστικής της Α΄Εθνικής της χώρας. Ήταν ο αγώνας μεταξύ της Γκάμπα Οσάκα και της Καβασάκι, το τελικό αποτέλεσμα του οποίου

μάλλον χάντμπολ θυμίζει παρά ποδόσφαιρο, καθώς έληξε με σκορ 6-3 υπέρ της γηπεδούχου.

Η διακύμναση μάλιστα ήταν...ιδιαιτέρως αξιοσημείωτη.

Η Γκάμπα προηγήθηκε 2-0 και μέσα στα επόμενα 15 λεπτά, έφαγε 3 γκολ για να λήξει το ημίχρονο με σκορ 2-3 για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, η Καβασάκι δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα και έφαγε μαζεμένα 4 γκολ !!!

Έτσι άλλαξε το αποτέλεσμα και έληξε με σκορ 6-3 για τους γηπεδούχους.

Αυτό και αν θεωρείται...ανατροπή !!!

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, η Γκάμπα Οσάκα (από την πόλη της Οσάκα) προηγείται στη βαθμολογία έχονταν μάλιστα την καλύυερη επίθεση του πρωταθλήματος.

Η Καβασάκι από την πλευρά της (που έχει έδρα την ομώνυμη πόλη, διότι Καβασάκι δεν είναι μόνο μηχανάκια) με την ήττα αυτή υποχώρησε στη μέση της βαθμολογίας. Πάντως δεν έχει τη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος, προφανώς επειδή υπάρχουν και...χειρότερες !!